Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
29.05.2021
Bolu olası orman yangınlarına hazır…
Bolu Orman Bölge Müdürlüğü tarafından orman yangınlarıyla mücadele hazırlıkları kapsamında Aladağ Orman İşletme Müdürlüğü Değirmenözü Eğitim Tesislerinde olası orman yangınlarına karşı eğitim tatbikatı düzenlendi.
Eğitim tatbikatına Bölge Müdürü Şaban Bıyıklı, Bölge Müdür Yardımcısı Ferdi Özer, Orman Koruma Şube Müdürü Osman Koru, Aladağ Orman İşletme Müdürü Ahmet Toklu ve teknik personel ile 11 Orman İşletme Müdürlüğünde görevli yangın müdahale ekipleri katıldı.
Yangın sezonunun başladığı bu günlerde vatandaşların çok dikkatli olmaları gerektiği, çıkan orman yangınlarının sebeplerinin yüzde 97’sinin insan kaynaklı olması nedeniyle özellikle piknik ateşlerini ormanlık alanlarda yakmamaları ve sigara izmaritlerini yanar vaziyette ormanlık alanlara atmamaları konusunda uyarılarda bulunan Bölge Müdürü Şaban Bıyıklı, Bolu Orman Bölge Müdürlüğü sınırları içindeki yangınların yanı sıra ülkemizin diğer bölgelerinde çıkan orman yangınlarına da yardıma giden personele, 2020 yılında çıkan orman yangınlarını söndürmedeki başarılı ve özverili mücadelelerinden dolayı teşekkür etti. 2021 yılını hem ülkemizde hem de bölgemizde kazasız belasız en az yangınla ve en az hasarla atlatacağımız bir sezon olması dileğinde bulundu.
140 personel, 10 arazöz, 10 ilk müdahale aracı ve 2 su ikmal aracının dâhil olduğu eğitim tatbikatında orman yaygınlarının söndürülmesi konusunda Koruma Şube Müdürü Osman Koru tarafında teknik konular anlatıldı. İki adet timle, arazözün yangın mahallinde yangını söndürmesi uygulaması yapıldı. Yangın araçlarında bulunması gereken aparatlarının tanıtımı ve kullandırılması ile ilgili kişisel koruyucu donanım ve ilk yardım malzemelerinin tanıtılması ve kullandırılması, eksiklerin olup olmadığı tespit edildi. Eksikliklerin giderilmesi için talimat verildi.
Eğitim tatbikatı, katılanların birbirine iyi niyet ve başarı dileklerinin ardından sona erdi.
 

Yazdır