Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
11.11.2019
Bolu’da 7’den 70’e herkes “Geleceğe Nefes” oldu…
Ülkemizde ağaç ve orman sevgisini geliştirmek, toplumun bütün kesimlerinin çevreye olan duyarlılıklarına katkı sağlamak, özellikle son aylarda çıkan orman yangınları neticesinde zarar gören alanların yeniden ağaçlandırma konusunda vatandaşlarımızın yoğun taleplerine karşılık vermek ve toplumda çevre konusunda farkındalığı artırmak maksadıyla Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 11.11.2019 günü saat 11:11’de 81 ilde aynı anda başlatılan “Geleceğe Nefes” seferberliği Bolu’da büyük ilgi gördü.
Gelecek nesillere daha yeşil bir Türkiye, daha yeşil bir Bolu bırakmak için gerçekleştirilen “Geleceğe Nefes” seferberliği kapsamında Bolu İl’inde 7 den 77’ye toplumun bütün kesimlerinden vatandaşlarımızın katılımıyla 67 farklı lokasyonda 111 bin 340 adet fidan toprakla buluştu.
Bolu İl merkezi Kalıcı Konutlar Mevkii Alpagut Mahallesinde bulunan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi bahçesinde gerçekleştirilen fidan dikim etkinliğine Tarım ve Orman Bakan yardımcısı Fatih Metin, Bolu Valisi Ahmet Ümit, Belediye Başkanı Tanju Özcan, daire müdürleri, hükümlüler, askerler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
Bölge Müdürü Şaban Bıyıklı’nın açılış konuşmasını yaptığı etkinlikte ilk fidanı Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Bolu Valisi Ahmet Ümit ve Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan dikti. Fidan dikimi ile ilgili açıklamada bulunan Bolu Valisi Ahmet Ümit, “Türkiye genelinde 2023 noktada 11 milyon fidan toprakla buluşuyor. Biz de bugün önce bu fidanı toprakla buluşturacağız, sonra herkes kendi fidanını dikecek” dedi.
Bolu Valisi Ahmet Ümit’in ardından açıklama yapan Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin ise açıklamasında; “ Bizim şimdi dikeceğimiz fidan Türk Fındığı fidanı. İnşallah önümüzdeki dönemlerde bu fındığın yetişmesi müsait alanlarda Tarım ve Orman Bakanlığı desteği ile vatandaşlarımıza diktireceğiz.  Hem yöresel ürünümüzün gelişimini sağlayacağız hem de yöre insanımıza katma değer kazandıracağız.  Yayınlanan genelgeyle bu gün ağaçlandırma bayramı ilan edilmiştir. Tüm milletimize hayırlı olsun. Bundan sonraki 11 Kasım’larda yeni fidanlar dikerek geleceğe nefes vereceğiz” dedi.
Daha sonra etkinlik alanında başta Türk Fındığı ve ladin olmak üzere toplam 500 adet fidan dikildi. Güzel bir havada gerçekleşen törende, katılanların büyük bir neşe içerisinde fidan dikmeleri gözlerden kaçmadı. Fidan dikim töreninin ardından katılanlara Bolu Orman İşletme Müdürlüğü tarafından ikramda bulunularak tören sona erdi.
 

Yazdır