Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
07.12.2017
İlk yardım herkes için her yerde gerekli…
6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği kanununda yapılan düzenleme ile 01.01.2017 tarihinden itibaren gerek kamu gerek özel işletmelerde acil durum ekiplerinin (İlkyardımcıların) bulundurulma zorunluluğu kapsamında 12 Orman İşletme Müdürlüğünden 70 personelin katıldığı ilk yardım eğitimi Bolu Orman Bölge Müdürlüğü seminer salonunda gerçekleştirildi.
Eğitim, Türk Kızılayı Bolu Şubesi İlk Yardım Eğitim Merkezi personeli İlk Yardım Uzmanı Yunus Tekiner tarafından verildi.
Eğitimde, olası kazalarda sağlık görevlilerinin tıbbi yardımı sağlanıncaya kadar, hayatın kurtarılması ya da durumun daha kötüye gitmesini önlemek amacıyla olay yerinde, tıbbi araç gereç aranmaksızın mevcut araç ve gereçlerle yapılan ilaçsız uygulamaların üzerinde duruldu.
Türk Kızılayı Bolu Şubesi İlk Yardım Eğitim Merkezi İlk Yardım Uzmanı Yunus Tekiner yaptığı açıklamada, yapılan bilimsel çalışmalara göre kazalarda meydana gelen can kayıplarının % 10’ nun ilk 5 dakika içerisinde, %45’ ini ise ilk 30 dakika içerisinde meydana geldiği, bunun da doğru, etkin ve zamanında ilkyardımcı tarafından sağlanan yardımla birçok can kaybının önüne geçilebileceğini belirtti.
İlk Yardım Uzmanı Yunus Tekiner 1960 yılından bu zamana kadar Türk Kızılayı olarak ilk yardım eğitimlerinin ülke genelinde yılda en az 200 bin kişiye ulaştığını, Türk Kızılayı Bolu Şubesi İlk Yardım Eğitim Merkezi olarak Bolu İlinde de eğitimler gerçekleştirdiklerini, bunlardan Bolu Orman Bölge Müdürlüğünde 5 grup halinde yapılan eğitimler sonucu farkındalığı arttırarak ilk yardımcılar yetiştirmenin haklı gururunu yaşadıklarını ifade etti.
Eğitim sonunda, eğitime katılan personel yazılı ve uygulamalı sınava tabi tutuldu, başarılı olan personele ilk yardım eğitimi sertifikası verildi.
 

Yazdır