21.10.2021
Bolu Mantar Florası konulu eğitim konferansı verildi…
Bolu’da Bilim ve sanat Merkezi Konferans salonunda gerçekleşen eğitim konferansına, Türkiye’deki tek mikolog olan Jilber Barutçıyan eğitici olarak katıldı.
Yoğun ilgi gösterilen konferansa, Bölge Müdürü Şaban Bıyıklı, Bölge Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri, diğer resmi kurum ve kuruluş çalışanları ile yöre halkı katıldı.
Teorik bilgilerin aktarıldığı sabah oturumunun ardından öğleden sonra, Abant Orman İşletme Şefliği sınırları içerisindeki ormanlık alanda arazi çalışması gerçekleştirildi. Katılımcılar tarafından toplanan mantarların nasıl tanımlanması gerektiği hakkında uygulamalı olarak eğitim verildi. Bölge Müdürü Şaban Bıyıklı bu eğitimle birlikte Bolu Orman Bölge Müdürlüğü sınırları içerisinde, halkın ilgi gösterdiği ve topladığı mantar türlerinin yanında, ekonomik değeri olan ancak yöre halkının tanımadığı mantar türleri hakkında da farkındalığın arttığına vurgu yaptı.
Jilber Barutçıyan, Türkiye ormanlarında yetişen 30 bin farklı mantar çeşidinin bulunduğunu belirtti ve mantar zehirlenmelerine karşı uyarılarda bulundu. Hatta “hayvanlar yerse biz de yiyebiliriz” şeklindeki inanışın yanlış olduğunu vurguladı. Bunun yanında, mantarları toplama şeklinin de önemli olduğunu belirten Barutçıyan, mantarların asla kova, plastik torba gibi mantarları havasız bırakan kaplarda toplanmaması gerektiğinin altını çizdi.
Bolu Orman Bölge Müdürlüğünün düzenlemiş olduğu bu eğitimin faydalı olduğunu ifade eden katılımcılar bu tür eğitimlerin daha sık yapılmasını istedi.
 

Yazdır