24.08.2021
Yerli ve Milli Yazılım ile Uçtan Uca Çözüm…
T.C. Tarım ve Orman Bakanlığımız ile Orman Genel Müdürlüğümüzce, Kurumsal Özel Ağ Altyapı ve Kurulum Hizmeti  (MPLS VPN) Alımı işinde Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş. Türk Telekom ve Ulak Haberleşme iş birliği SD-WAN ürünlerinin temin ve tesisi için ürün ve hizmet alımı sözleşmesi imzalanmıştı.
MPLS VPN sözleşmesi kapsamında, projede birinci yıl tamamlanması gereken özelliklerin test edilmesi için, 190 birimdeki SD-WAN cihazının sahip olması gereken özelliklerinin ve kurulan yerli yazılımın muayene-kabul çalışmaları 23-25 Ağustos 2021 tarihleri arasında Bolu' da yapılmaya başlanmıştır.
Çalışmalara; Bolu Orman Bölge Müdürü Şaban Bıyıklı, Bölge Müdür Yardımcısı Yılmaz Yıldız, Bilgi Sistemleri Dairesi Başkan Yardımcısı Hüseyin Aktürk, Ulak Haberleşme A.Ş. Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Aziz Sever, Proje Müdürü Memiş Akkuş, OGM,  Ulak Haberleşme, Türk Telekom ve İnnova personeli katılmıştır.
Yaygınlaştırma kapsamında birinci yıl, toplam saha sayısının %10’ unda MAYA yazılımı kurulumu tamamlanmıştır. Ulak Haberleşme A.Ş. ürünü olan yerli ve milli MAYA SD-WAN haberleşme alt yapısında kullanılmaktadır. Toplamda Orman Genel Müdürlüğüne ait 190 sahada, MAYA SD-WAN uç cihazı aktif olarak çalışmaktadır.
Muayene-kabul test çalışması kapsamında; Ulak MAYA SD-WAN çözümü, oluşturulan senaryolar ile mevcut çözüm tanıtımı, canlı ve test ortamında gösterim yapılmıştır.
Ulak Haberleşme A.Ş. geniş bant haberleşme sektöründe, uçtan uca milli ve yerli bir haberleşme alt yapısının hazır hale getirilebilmesi amacıyla kurulmuştur. Ulak Haberleşme A.Ş. mobil haberleşme sistemleri ve geniş bant haberleşme cihazlarının araştırma, tasarım geliştirme ve mühendislik alanlarında faaliyet göstermekte olup LTE baz istasyonu, SDN (Yazılım Tanımlı Ağlar) ve 5G alanlarındaki çalışmalarına hız kesmeden devam etmektedir.
Yerli yazılım ile birlikte; birimlerimiz Bakanlık erişiminin sağlanması kurum alt yapılarına ulaşılmasını IPSec teknoloji ile siber güvenlikli bir şekilde sağlanması, temel kazanım olacak bundan sonra haberleşme alt yapısında ihtiyaç duyulan bir sistem için ilave kurulum olmayacak, yazılım ile bu sağlanabilecektir.
 

Yazdır