Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
07.12.2018
Tabletlerdeki Yollara Ait Verilerin ORBİS!e Aktarılması!.. (Yeni Yol Aplikasyonu ile)

TABLETLERDEKİ YOLLARA AİT VERİLERİN ORBİS'E AKTARILMASI :


Değerli İşletme Şeflerimiz;

Tabletlerimizdeki yol aplikasyonu verilerinin Orbis'e aktarılması ile ilgili yaşanan sorunu,aşağıdaki açıklamada belirtilen hususları adım adım atlamadan uygulayalım lütfen:


Bilindiği üzere Orman İşletme Şefliklerindeki mevcut yollara ait verilerin, yol uygulaması yüklenen tabletler vasıtasıyla araziden toplanması emirlenmişti. İnşaat ve İkmal Dairesi Başkanlığı tarafından veri toplama işleminin tamamlandığı ancak ORBİS’e aktarılamadığı resmi yazı ile bildirilmiştir. Yol verilerinin toplanması amacıyla tabletler için geliştirilen mobil uygulamada sunucuya gönder butonu aktif değildi. Veri toplama işleminin tamamlanması ile birlikte bulut.ogm.gov.tr üzerinden sizlere gönderilen (sadece Turhan ŞEN’e bulutta yetkisi olmadığı için paylaşım linki e-posta ile gönderilmiştir.) yeni versiyon mobil yol uygulamasının tabletlere kurulması sonrası gönder butonu aktif olacaktır. Bu amaçla yanlış uygulamaların önüne geçmek ve veri aktarımlarının sağlıklı yapılabilmesi için aşağıdaki adımların gerçekleştirilmesi önem arz etmektedir;

 

1-      İlk olarak toplanan verilerin yol uygulaması üzerinden bir yedeğinin alınması, bu maksatla:

a.       Yol uygulamasına giriş yapılmalı,

b.      Uygulamada sağ üst tarafta yer alan 3 noktaya basılmalı,

c.       Karşımıza çıkan menüden İNDİR e basılmalı,

d.      Karşımıza çıkan ekranda VERİ YEDEKLE ye basılmalı,

e.       Bu işlem sonunda mevcut yol verisinin tablette yer alan indirilenler klasöründe bir yedeği oluşacağı için veri yedeğinin oluşup oluşmadığının indirilenler klasöründen kontrol edilmesi, veri yedeklenememiş ise işlemin tekrarlanması.

f.       Veri yedekle butonuna basıldığında hata alınması halinde tabletin ayarlar-uygulamalar-ORBİS-izinler menüsünden depolamaya izin verilmesi gerekmektedir (Önceden gönderilen videoda bu iznin nasıl verileceği anlatılmıştı.).

2-      Mevcut verinin yedeğinin alınması sonrası yol verilerinin yüklenmesine izin verecek olan bulut.ogm.gov.tr üzerinden sizlere gönderilen (sadece Turhan ŞEN’e bulutta yetkisi olmadığı için paylaşım linki e-posta ile gönderilmiştir.) mobil yol uygulamasının yeni versiyonunun (yol_versiyon1.1.apk​) indirilmesi ve tabletlere kopyalanmasına müteakip mevcut yol uygulaması kaldırılmadan tabletlere kurulumlarının yapılması yani gönderilen versiyonun kurulması ile mevcut versiyonunun güncellenmesinin sağlanması (ŞAYET mevcut yol uygulaması kaldırılır ise toplanan verilerin de silinmesi söz konusu olup kaldırılmaması ÖNEMLİDİR.)

3-      Kurulum sonrası uygulamaya girildiği zaman gönder butonunun aktif olduğu ve üstte HEPSİNİ GÖNDER butonunun eklendiği görülecektir. Yol verileri tek tek gönderileceği gibi kolaylık olması açısından hepsinin gönderilmesi de uygulama üzerinden mümkün olmaktadır.

4-      Tabletlerin internete bağlanması sağlandıktan sonra yol uygulaması üzerinden toplanan tüm verilerin HEPSİNİ GÖNDER butonuna tıklanması suretiyle toplanan yol verilerinin ORBİS e aktarılması sağlanmalıdır.

5-      Veri aktarımı tamamlandığı zaman tamamlandığına dair mesaj görülecektir. Şayet aktarım sırasında kesinti olması (pil bitmesi, bağlantının kopması veyahut internette kesinti yaşanması gibi) durumunda verilerin tekrar gönderilmesi gerekmektedir.

6-      Sorun yaşanması durumunda iletişime geçilmesi halinde gerekli yardım ve destek sağlanacaktır.

 Yeni Yol Aplikasyon (yol_version1.1​.apk) indirmek için tıklayınız​

NOT : Bazı birimler ile test çalışması yapılmış, verilerin ORBİS test uygulamasına aktarılması sağlanmıştı. Test uygulamasına aktarılan veriler şu an için silinmiştir. Bu nedenle test çalışması yapılan birimlerin de mobil uygulamada değişiklikler yapılması nedeniyle yukarıdaki işlemleri yapması ve verilerini aktarması gerekmektedir.   

 


Yazdır