ALADAĞ ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ

 
Aladağ Orman İşletme Müdürlüğü, Bolu ili Merkez ilçesi Mazhar Murtezaoğlu Caddesi üzerindeki binada faaliyet göstermekte olup Bolu’da mevcut orman varlığının korunması,  geliştirilmesi, boş ve bozuk alanları ağaçlandırmak suretiyle yeni ormanlar kurulması, odun hammadde ihtiyacının karşılanması hizmetleri ve ormancılık tekniğinin icaplarına uygun olarak vazife görmek, orman-halk ilişkilerini sağlıklı kılabilmek üzere 14.04.1961 yılında kurulmuştur. 
 

Müdürlüğümüz bünyesinde 8 adet Orman İşletme Şefliği, 1 adet Batı Karadeniz Ormancılık Araştırma Müdürlüğü Ş.Y. Araştırma Ormanı Mühendisliği, 1  Depo Şefliği ve 1 Eğitim Şefliği olmak üzere toplam 11 şeflik bulunmaktadır. 

ALADAĞ.jpg


İşletme Şefliklerimizden Alabarda, Aladağ, Ardıç, Sarıalan,  Araştırma, Belkaraağaç, Çaydurt, Demirciler, Kökez Orman İşletme Şefliklerinin kuruluş merkezi Bolu ili Merkezi, Karacasu Beldesidir.   Yine bu orman işletme şe​fliklerine bağlı olarak ormanların korunmasına hizmet etmek amacıyla çeşitli yerleşim yerlerinde kurulmuş olan 10 adet toplu koruma merkezi bulunmaktadır.

 

TOPOĞRAFİK YAPISI VE İKLİM DURUMU: Aladağ Orman İşletme Müdürlüğü; Batı Karadeniz Bölümünün iç kısmında yer almaktadır. Doğudan Gerede Orman İşletme Müdürlüğü; Kuzeyden Bolu Orman İşletme Müdürlüğü;   Batıdan Mudurnu Orman İşletme Müdürlüğü; Güneyden Seben ve Kıbrıscık Orman İşletme Müdürlükleri ile komşudur. Aladağ Orman İşletme Müdürlüğü , 31° 59’ 35” -  31° 21’ 30 - 31° 56’ 43” - 31° 43’ 53” Doğu Boylamları ile 40° 43’ 11” - 40° 35’ 34” - 40° 40’ 21”- 40° 28’ 11” Kuzey Enlemleri arasında yer almaktadır. Aladağ Orman İşletme Müdürlüğü sınırlarındaki ormanlar, genel olarak İç Anadolu iklim bölgesi iklim özellikleri olan kuraklaşma ve sert iklim koşulları içinde kendini göstermektedir. 

 

PERSONEL DURUMU: Aladağ Orman İşletme Müdürlüğü; 1 İşletme Müdürü, 2 Müdür Yardımcısı , 8 Orman İşletme Şefi, 1, Depo Şefi, 19 Orman Muhafaza Memuru, 24 memur,   30 Daimi işçi ve 17mevsimlik işçi olarak toplam 93 personeli ile faaliyet alanına giren iş ve işlemleri yerine getirmektedir.